Zivotinje
Registrujte se na ovom forumu , postanite aktivan clan....

Forum za ljubitelje zivotinja..

PrijemKalendarFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Share | 

Australijska zeba

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Kalu
Admin
Admin

Broj poruka : 38
Datum upisa : 02.09.2011

PočaljiNaslov: Australijska zeba    Pet Sep 02, 2011 11:59 pm

Australska zebica ljubimac je koji će Vas uveseljavati svojom umilnom pesmom, ali nije ljubimac kojeg ćete moći milovati. Zebice vole društvo pa im ga svakako omogućite. Mužjaci su, za razliku od ženki, izvrsni pevači. Njihov životni vek može biti u rasponu 5 – 15 godina. Zebice su živahne i vole da lete. Zato svojim ljubimcima omogućite što veći kavez (min. 60 x 40 x 40 cm), a svaki dodatni prostor zebice će itekako ceniti. Kako su zebice male ptice, pazite da rešetke nisu preširoke. Kavez stavite na tiho i mirno mesto, a možete ih držati i napolju. Ipak, treba im nešto vremena kako bi se navikle na novu okolinu pa ih nemojte često premeštati. Svakako treba da budu zaklonjene od kiše i od promaje. Zdrave zebice dobro će se osećati na temperaturi u rasponu od 5°C pa sve do 30°C. U kavez postavite hranilicu, pojilicu i prečke. Odličan dodatak je i ljuljačka i kadica za kupanje. Zebice su izuzetno društvene, ali samo s drugim pticama. Plašljive su u društvu ljudi i ne vole da se maze ili drže u ruci. Poželjno je, prilikom nabavke nove ptice, staviti zebe u odvojene kaveze, ali jednu do druge, kako bi se “upoznale”. Na taj način je sprečena mogućnost međusobnog povređivanja. Kad primetite da su se prihvatile, bez straha možete staviti novu zebicu u kavez. Po pravilu se australske zebice istog pola dobro slažu jer im je instinktivno ostala potreba za društvom. Druželjubive su i razdragane ptice. Njima se treba baviti pa će Vam svakako pružiti mnogo veselja. Zebice jedu gotovu mešavinu semenki, spanać, listove maslačka, rendanu šargarepu i krastavce, jabuke, banane. Obezbedite svojoj zebici kalcijum pa joj zato ponudite sipinu kost, a povremeno im možete ponuditi ljuske jajeta. Hrana im uvek treba biti dostupna, kao i sveža voda. Zebe brzo sazrevaju i spremne su za parenje sa 11-12 nedelja. Poželjno je da se ne počne sa razmnožavanjem pre 6-9 meseci. Najlepšu zebinu pesmu čućete upravo za vreme parenja. Kavez treba postaviti na mirno mesto i više ne premeštati. U kavez im postavite gnezdo sa jednim otvorom, poželjno na više mesto. Dnevno im osigurajte 14-16 sati svetla. Ženka izleže 3-8 jaja, o kojima se brinu oba roditelja. Posle 14 dana izlegu se ptići, a za narednih 21 dan napuštaju gnezdo.

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://zivotinje.forumsr.com
Jazzyana

Broj poruka : 1
Datum upisa : 03.06.2012

PočaljiNaslov: Zebice   Ned Jun 03, 2012 12:04 pm

Imam australijske zebice sad vec godinu dana. Zenku sam dobila na poklon, pa sam dokupila muzijaka da ne bude sama, bila je mnogo tuuuuzna Smile

E sad, u pocetku je bilo sve u redu, odlicno su se prihvatili, cim sam ga ubacila u kavez ona je pocela da ga ceska i gricka, da ga ispituje i propituje da li je pravi baja ili odraz u ogledalu Smile

U periodu od recimo avgusta do novembra 2011 sam pronasla nekoliko razbijenih jaja u kavezu i konacno sredinom novebra su dobili 3 jaja koja su ostala u gnezdu. Ubrzo sam primetila da je jedno nestalo, a preostala dva su se nakon nekoliko nedelja izlegla. Tako da smo imali dva lepa mala ptica.

Od kada sam udomila male pticice, konstantno se svadjaju ona stalno kresti na njega, i pronasla sam do sada, u periodu od 4 meseca recimo, bar jedno 10 polupanih jaja po kavezu. I to se vidi da su jaja namenski probusena kljunom...

Ne znam sta se desilo, sta bi moglo da utice na promenu ponasanja i zbog cega nece ponovo da imaju male pticice?

Svaka pomoc i savet je dobrodosao! Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Kalu
Admin
Admin

Broj poruka : 38
Datum upisa : 02.09.2011

PočaljiNaslov: .........   Pon Jun 04, 2012 1:23 am

Pa ako im gnezdo nisi izvadila onda izvadi da nebi nosili a to sto kljucaju jaja moze biti da im hvali kalcijum ili neki vitamin

Veliki pozzzzzzz
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://zivotinje.forumsr.com
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Australijska zeba    

Nazad na vrh Ići dole

Australijska zeba
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Australijska kuhinja